• Gargoyles Quest 2

  • Diskussioner om allt som rör NES.
Diskussioner om allt som rör NES.

Moderator: Moderatorer

 #24975  by Bonomaul
 
Hur ovanligt är det egentligen? Är det släppt i övriga Europa osv?

Att Devil World och Gimmick tilltalar folk på övriga marknader vet man ju, men finns det fler spel som vi fick här som inte är så vanliga i resten av världen?

 #24984  by AndiOne
 
Jag har US versionen av det.
Finns de SCN lr?

För övrigt ett underhållande spel =)

 #24989  by jalla
 
Yep, SCN finns. Nintendoage.com visar 4 regioner:

http://www.nintendoage.com/index.cfm?se ... CHin=Games

Jag har själv sett spelet till salu i Frankrike, men ingen aning om det är en FRG import. Har också sett det i Australien, men det kan vara UKV.

Bonomaul wrote:Att Devil World och Gimmick tilltalar folk på övriga marknader vet man ju, men finns det fler spel som vi fick här som inte är så vanliga i resten av världen?
Kan nämna att Pro Am Racing 2 och Gold Medal Challenge bara finns som SCN när vi snackar om PAL spel och att Eliminator Boat Duel kom bara ut som SCN när vi snackar om PAL-B.

 #24993  by Bonomaul
 
Nice. Blev lite fler tillägg i DB'n nu också då.
Kan man lita på den där sidan då?

 #25009  by jalla
 
Ja, känner honnom som driver siten och han är en seriös samlare. Han addar nog inte spel/regionskoder utan att vara säker på att dom finns :)

 #25016  by Bonomaul
 
Trevligt. Fanns ju hur mycket som helst som inte fanns med här hos oss ju! Jag har gått igenom A-B hyfsat hittills.. får väl fortsätta när andan faller på antar jag.

 #25049  by Gsmhacker
 
gick ett på tradden komplett för 370 pistoler

 #39569  by nikki
 
jalla wrote:Yep, SCN finns. Nintendoage.com visar 4 regioner:

http://www.nintendoage.com/index.cfm?se ... CHin=Games

Jag har själv sett spelet till salu i Frankrike, men ingen aning om det är en FRG import. Har också sett det i Australien, men det kan vara UKV.

Bonomaul wrote:Att Devil World och Gimmick tilltalar folk på övriga marknader vet man ju, men finns det fler spel som vi fick här som inte är så vanliga i resten av världen?
Kan nämna att Pro Am Racing 2 och Gold Medal Challenge bara finns som SCN när vi snackar om PAL spel och att Eliminator Boat Duel kom bara ut som SCN när vi snackar om PAL-B.
Hi jalla!

Just want let You know that a franch version of GQ II also exists. The data base of NintendoAGE is very good but the PAL section is not 100% complete.
I also didn't know that a FRA code of this titel exists because I bought one copy in France and it got FRG code on it I was amazed when I bought in Germany a copy with FRA code on box cart and manual :)
Now I got UKV, FRG and FRA - I need a SCN too. Anybody got an extra one? :D

Onile Translator:
Hi jalla!
Önska precis låt dig veta att en franchversion av GQ II finns också. Den färdiga databasen av NintendoAGE är mycket bra men också inte 100%.
Jag visste också inte att en FRA kodifierar av denna titel finns, därför att jag köpte en kopierar i Frankrike, och den fick FRG kodifierar på den som jag förbluffades, då jag köpte i Tyskland en kopiera med FRA kodifierar boxas på vagnen och handboken:),
Nu fick jag UKV, FRG och FRA - jag behöver en SCN för. Vem som helst fick extra? : D

Image

 #39582  by BelfegorC4
 
haha :lol:
The Online Translator wrote funny swedish :)

 #39584  by Tawny
 
haah yes that can man say!

 #39586  by Gixen
 
Hehe.... :lol:

Easier to understand the English part than the translation...but very funny indeed.
Welcome,by the way!

 #39682  by WERY
 
It is suggested nikki, tyhat you check out our database for Gargoyle 2. Maybe there are scans of the game in SCN there

 #39685  by nikki
 
WERY wrote:It is suggested nikki, tyhat you check out our database for Gargoyle 2. Maybe there are scans of the game in SCN there
Thanks Wery!
Hmm, I don't know what to do with a scan - I would need a CIB copy of this titel :) But it would be interstinmg to take a look on that data base - where I can find them?

 #39692  by Bonomaul
 
:lol: :roll:
Print the scan and make a cart out of clay or something.. :)

Regarding the data base, check www.nesdb.se (the startpage), and then click on "Databas". My guess is that you manage to find your way from there, even if it's written in Swedish.

 #39694  by nikki
 
Hey!

Ok, I got it - thanks Bonomaul! :) I guess I will learn Swedish if I will hang up here often some words at least hehe.

 #39848  by jalla
 
Hi Nikki, i see you found your way over here :) Thanks for the info. I acutally got a FRA cart myself a few months ago, i checked earlier. So ye, the game was definitly released in France :)

Instagram #sndb.se