• Modda nes cartridge?

  • Diskussioner om allt som rör NES.
Diskussioner om allt som rör NES.

Moderator: Moderatorer

 #39373  by gotia
 
Hej!Jag har ett nintendo 8-bit med ett tysk moderkort och jag har råkat köpt ett ntsc spel istället för ett pal då jag trodde det skulle funka på ett tysk men det gjorde det inte.Jag vet att man kan modda nes:et genom att klippa av fjärde benet på ett chip men innan jag gör det så undrar jag om det kanske finns nått liknande chip inne i spelet lr liknande så man slipper greja inne i 8-bitet och kanske råka ha sönder något.

 #39374  by Den där Marcus
 
Betydligt svårare att modifiera en kassett än att modifiera själva enheten.

 #39376  by WERY
 
Japp det finns ett regionschip som sitter på ena sidan i kassetten om du tar ur kretskortet. Du måste ta loss det chippet och sätta dit ett PAL chipp istället. Lödning krävs

 #39377  by gotia
 
Okej så det räcker inte att klippa av något ben lr liknande?

 #39379  by Kreese
 
Det bästa och enklaste är ju helt klart att skaffa en NTSC enhet istället! Själv köpte jag en på eBay, komplett med kartong och spel + zapper i fint skick fick pröjsa en tusenlapp med frakten. Nöjer man sig med endast enheten (vilket är det enda som behövs, då man kan använda sin svenska strömadapter och sina svenska kontroller) så blir det bra mycket billigare!

Vill man trots allt modda ett spel så vet jag att det ska gå, då en del NTSC-only spel varit till salu på Tradera tidigare. Dock hade personen i fråga plomberat skruvarna genom att smälta ner nån plast eller nått i hålen där de sitter. Antagligen rör det sig om att personen gjort på något liknande sätt som WERY beskrev.

 #39386  by gotia
 
Okej men då blir det att modda enheten.Jag vet hur man gör men det finn s väll ingen direkt stor risk att moderkortet går sönder väll?Och ifall det inte skulle starta borde det gå att löda ihop benet igen väll?

 #39531  by gotia
 
Har moddat enheten nu och det funkar bra.Man märker att spelet går lite långsammare än vanligt men man vänjer sig no!

 #39547  by BelfegorC4
 
Men det är fortfarande värt det :)
Tills man får hem en amerikansk neskonsol + att man kan komplettera våran lista med NTSC spel som inte fungerar som normalt på en moddad PAL maskin.

 #39616  by gotia
 
Jo så är det ju. Det jag märkt är att bilden å gubbarna i smb blinkar ibland!

 #39620  by J. Lilja
 
gotia wrote:Jo så är det ju. Det jag märkt är att bilden å gubbarna i smb blinkar ibland!
Skumt.. nått sånt har jag aldrig märkt av, inte heller att spelen skulle gå långsammare.

 #39633  by BelfegorC4
 
gotia wrote:Jo så är det ju. Det jag märkt är att bilden å gubbarna i smb blinkar ibland!
Fast det problemet ligger i spelet och konsolens kraft att göra :(
Vissa hack och blinkningar är vanliga i smb.
Värld 1-2 hoppa i taket och slå fram extra livet, och sedan låt det "falla" ner till goombas:arna. Snacka om 3 FPS =D haha

 #39637  by gotia
 
Jo jag har märkt det sen att goombas ofta blinkar. ´jo spelets hastighets sänks från 60 hz till 50 hz

 #40691  by J. Lilja
 
gotia wrote:Jo jag har märkt det sen att goombas ofta blinkar. ´jo spelets hastighets sänks från 60 hz till 50 hz
Nja, alltså.. visst. Ett spel går långsammare på ett PAL än ett NTSC, men PAL spel går ju alltid i 50hz, så spelen ska ju inte gå långsammare om du moddar ett svenskt nes. De går ju långsammare än på ett amerikanskt, men det har ju inget med moddningen att göra. Ett PAL-mario spelar ju oförändrat på ett moddat och ett omoddat PAL-nes. Men du kanske menade att de amerikanska spelen går långsammare på ett moddat PAL-nes än de gör på ett NTSC-nes?

Instagram #sndb.se