• USA nintendo på Samsung Plasma TV

  • Diskussioner om allt som rör NES.
Diskussioner om allt som rör NES.

Moderator: Moderatorer

 #251806  by Rickard Ingvarsson
 
Kan det vara så att USA verisionen av neset inte funkar på min 50"re trots att
mina svenska (och europeiska) gör det? Är ju olika uppdaterings frekverns på USA-ver kontra ECC-ver, kan det vara kruxet?
Fick nämligen hem en USA maskin idag men får inte igång bilden :twisted:
 #251814  by WERY
 
Blir det gröna och röda färger på skärmen eller vad händer? En plamsa TV klarar NTSC föv så det ska inte vara nåt problem, iaf inte med andra märken.
Men sen så är det en samsung. Jag tror aldrig jag hört nåt annat märke ha så mkt problem som just samsung...
 #251849  by instinqt
 
Det beror ju på hur man kopplar in den. I princip ingen "PAL"-TV klarar NTSC-signal via antennsladden. Så använder du antennsladden är det inte konstigt att det inte fungerar. Använder du RCA-utgångarna på sidan (röd + gul rund grej) så är det däremot konstigt att det inte fungerar...för det borde det göra.
 #251991  by Pinge
 
min sketna Swedx tv klarar ntsc via antenn ingången! :)
 #252016  by Rickard Ingvarsson
 
Bilden blir typ bara lite svartare, men lite inslag av grå sträck här och där som hoppar fram o tebax.
Jag kör via Antenn ingången, flyttade bara över kablarna från min svenska konsoll, jag får väl på och kika på en
sån där AV-kabel (eller va dom nu heter) och se om det hoppar igång.

Instagram #sndb.se