• Vad spelar ni för tillfället? (NES & Famicom)

  • Diskussioner om allt som rör NES.
Diskussioner om allt som rör NES.

Moderator: Moderatorer

 #508220  by RetroMask
 
Jag håller med om att styra segway kan vara lite segt.

Jag håller även med dig när det gäller vattenbanan, tror den är favoriten av "platformsbanorna". Isbanan är säkert kul men jag är sjukt dålig på den, har nog använt warpen på tredje banan för ofta :)

Battletoads är ett härligt spel! Jag önskar att fler gav det chansen för att få se vilket sjukt belönande spel det här är. Kan inte komma ihåg när jag senaste blev så här beroende av ett NES-spel :) Visst fan är det svårt men det ser jag som positivt.

Jag har som plan framöver att utforska mer i Battletoads-djungeln, finns ju del olika varianter till diverse olika konsoler.
 #508261  by Ludu
 
Ja jag blev väldigt sugen på Megadrive-versionen och "In Ragnaroks World" trots att det egentligen bara är portar av samma spel :) Jag har första Battletoads till Gameboy redan men det är andra banor. Jag tog mig till 5:e banan på mitt första försök, som bara var "testa om det funkar", så det känns som att det kan vara en lättare upplevelse. Fast banan där man blir jagad har en massa hopp mellan diagonala plattformar och just då kändes det otroligt svårt. Det här var för ganska många månader sen så nu när tummarna är Battletoadsvana kanske det blir en barnlek :yes:

Battlemaniacs till SNES verkar tyvärr inte riktigt lika intressant.. men vem vet, det kanske ändras :)

Summa summarum (som kanske egentligen passar bättre i senast avklarat-tråden), Battletoads är ett spel jag håller väldigt väldigt högt och precis som med Little Nemo och Darkwing Duck (som jag bara tagit mig igenom en gång vardera) vet jag att det kommer bli fler varv framöver :D

..inte för att de är de enda spelen jag känner så för men de kallar till mig starkast när jag ögnar igenom spelhyllan :good:
 #508263  by Ufouria
 
Battletoads till Game Boy som ser likadan ut som NES omslaget är skoj. Det är lättare än NES versionen för det är färre banor.

Battletoads & Double Dragon till NES är oxå helt underbart. Lite mer beat em up i det men ändå varierande banor tycker jag.
 #508816  by Ufouria
 
Spelade Double Dragon 2 för första gången i mitt liv. Trodde jag hade testat det men det kändes inte alls bekant. Har nog bara spelat 1:an och 3:an. Dog alla 3 liv på bana 6 eller 7, där man ska hoppa på en massa plattformer. Antingen kom jag för långt ifrån nästa och ramlade ner eller så var jag för nära och trillade ner på spikarna under. Nu vet jag ungefär hur jag ska stå nästa gång jag spelar. Har dock ingen lust att spela det igen idag. Drygt att börja om från början. De första 5-6 banorna kändes som en transportsträcka.
 #509702  by Nils
 
Provade Recca och Déjá Vu. Recca är awesome. Skitfort, skitsnyggt och skitsvårt.

Déjá Ve var dock ännu bättre. Riktigt gött spel med go översättning. Verkar vara ett bortglömt gem.
 #509729  by Miller
 
Såååå, klarade första varvet enkelt på Zelda i en sittning (typ 3h) men sitter o fnular lite på hur jag ska klara det andra varvet i en sittning... Tror helt klart det är möjligt även fast det är lite mer meck med röda/blåa bollar etc. Har ett par schyssta anteckningar från tidigare genomspelningar jag tänkte kika på. Skriver en rad ifall jag stöter på något gigantiskt farthinder. Och just det, död = reset.
 #513419  by Malus
 
Jag älskar alla (3) dom gamla peka och klicka spelen på NES! Favoriten är ju ShadowGate :)
 #513724  by Sonefors
 
Ja Shadowgate är ett fint spel! Likaså Maniac Mansion. Deja Vu kan jag inte påstå att jag har gett en chans, hyrde det nån gång när jag var yngre minns jag men kom inte speciellt långt.

Själv spelar jag Bomberman. Hur många banor finns det på det?
 #513775  by Malus
 
Nemas, mja. Jag gillar använder bara emulatorer för att testa spel som jag kanske köper sedan använder jag SaveStates om spelet är långt och inte har någon sparfunktion eller har någon kryptisk skit som tex i Swords and Serpents när man har tror det var 17 labyrinter och man har världens längsta kod att skriva in och sedan efter att ha skrivit in koden kan man inte se vart man redan varit på kartan.
 #514754  by Nils
 
Har inte kört igenom spelet än. Över in banorna bara. Härmar SDA-rekordet :)

Började nyss. Tänker kanske racea på Swedes Of Speed.
 #514795  by Nils
 
smid wrote:Kör du bossarna i samma ordning?
Japp. Börjar med Quick man, sen Flash man, sen Bubble Man osv.

Quick man och Flash man är buster only och sen kör man Q. Boomerang på Bubble Man. Sen fortsätter man med B. Lead på Heatman.
 #514805  by Malus
 
Difficult borde det vara. Det finns ju olika rekord efter olika modes. Finns nog rekord för både Easy och Difficult.
 #514839  by PrylBirger
 
Jag spelar ju väldigt sällan något, var härom veckan jag drog igenom Punch Out
Och igår fick jag bara upp i skallen "Måste spela Metroid"
Drog fram sakerna och började lira, blir nog lite senare ikväll också :yes:
 #516043  by Toktotte
 
StarTropics! Kommit till chapter 6. Fifulingen vilket charmigt, välljudande, utmanande och underhållande spel! Utan tvekan topp 10 på NES.

Är inte StarTropics kraftigt förbisett och underskattat? Hör sällan någon som pratar sig varm om det :S
  • 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 81

Instagram #sndb.se