• PowerPak / Everdrive

  • Diskussioner om allt som rör NES.
Diskussioner om allt som rör NES.

Moderator: Moderatorer

 #257391  by Sonefors
 
Lånar den här tråden lite. Finns ju en hel del andra spel på retrozone (retrousb) också, nyproducerade och sånt. Är det något att ha, dvs är det ens värt att lägga pengarna på? Något som har testat de flesta och kan säga vilket som är bäst?
 #285447  by spyvingen
 
Funkar powerpak bra på bergsala konsoler?

För det stod på deras sida att den inte är testad på pal eller nåt.

Är det bara retrousb som säljer den eller finns det fler?
 #285450  by Chefren
 
Finns redan en tråd om powerpak: viewtopic.php?f=2&t=1832&hilit=Powerpak
Använd sökfunktionen ;)

Ja, den funkar på bergsalaenhet och nej, den finns nog ingen annanstans!
 #285464  by Pinge
 
Mergade trådarna, och som chefren säger så funkar den utmärkt på en Bergsala enhet, men det roliga med en PP är ju att testa Amrikanska och Japanska spel samt hacks av spel, och då är det ju en amerikansk enhet att föredra!
 #320560  by Lakanman
 
Kreese wrote:
Lakanman wrote:Polaren har lånat mitt NES och Powerpak en vecka. Han tänkte köra igenom Deja Vu men gnällde att det inte funka att spara. Jag förklara för han hur man skulle göra men han sa att det inte gick.

Fick hem det idag och tänkte pröva. Först körde jag lite Link och sparade. Stängde sen av det helt och starta Link med .sav filen. Funka kanon.
Just Zelda 2 är det som jag testat med också... Jag ska kolla med bunnyboy (skaparen av PP) om jag loggar in på IRC (EFnet) i #nesdev nån dag, han kanske inte ens vet om att det är nån bugg på de spelen.
Hur gick det sen?
 #320562  by smid
 
Fick ni med manual till era Powerpak? Jag beställde mitt för jättelänge sedan och fick ingen... :(
 #320616  by Pinge
 
nepp, ingen manual!
mitt PP har roger lånat... sen... hmm... längesen :)
 #320619  by smid
 
Jag är helt säker på att jag har sett någon som har en manual. Har själv försökt skriva ut den som finns på hemsidan men hur jag än gör så får jag det inte snyggt. Är väl ingen höjdare på Adobe och skrivarinställningar antar jag, kommer dock inte ihåg vem som hade den...
 #320626  by smid
 
Jag har inte använt det speciellt mycket men det är väl inte så överdrivet mycket krångel. Ett NES har ju inte speciellt mycket processorkraft att tala om så det är väl förståeligt. Problemet för mig är när man ska använda start och när man ska använda A :(
 #320658  by Chefren
 
Tror att manualen bara kom med första batchen typ.

Den är skitlätt att använda. Bara att lägga över roms och diverse systemfilmer på minneskortet och gasa!
 #320662  by smid
 
AHA! Nu kom jag på var jag sett den, Kreeses hemsida:

http://nes.kreese.com/powerpak.php

Frågan är väl om denna är skickad från retrousb eller om den är utskriven hemma...
 #320678  by Pinge
 
hmm, känner igen manualen... kanske har jag en sån ändå....
 #320681  by andersb80
 
Manualen finns ju att ladda ner på retrousb...
 #320682  by smid
 
Problemet är att skriva ut den så att det blir snyggt :(

Edit: Om någon kan styra upp detta så kan jag betala för det, vore kul att ha.
 #320727  by Lakanman
 
Kreese fick med en manual. Men han var väl också tidig med att köpa powerpak. Jag har inte använt mitt powerpak mycket. Men det är ändå skönt att veta att man har alla spel om någon dag man skulle få för sig att spela något =)
 #320731  by Ufouria
 
Eller den dagen då våra kassetter slutat att fungera.
Känns betryggande att när och om den dagen infaller innan jag är död och begraven så kommer det ändå gå att spela NES.
 #325124  by smid
 
Powerpak borde väl hålla lika länge ungefär? Blir väl till att köpa ett nytt när den tiden kommer, om den kommer. Jag är dock avundsjuk som fan på Kreese. Kanske ska maila lirarna på Retrousb och säga att jag också vill ha en manual :-k
 #339950  by PH_
 
Någon som sitter och ruvar på en överbliven PowerPak? Nissarna på retrousb verkar inte ha ngt flyt med att få in dem i lager..
 #342397  by Gippan
 
Det räcker gott och väl med 2 GB till NES Powerpaket va?
 #342399  by Chefren
 
Det skulle jag tro. Spelen ligger väl under en halv mb per styck typ?
 #342400  by instinqt
 
Och 90% av spelen är ju helt värdelösa egentligen. Så får inte allt plats är det inte hela världen... :)
 #342425  by smid
 
2gb räcker mer än väl, tror att jag fyllt 10% av mitt och spelat 10% av dom :(
 #342437  by PH_
 
Jag och Gippan beställer våra PöwerPaks idagarna!

Booojah!
 #342454  by Mango
 
Grattis :) Jag är sugen på ett nu också, finns så mycket man vill ha :lol:
 #342467  by chris_vain
 
Jag är rejält sugen på ett Powerpak till snes. dom flesta spelen funkar ju så helt klart värt det.
 #342469  by PH_
 
Samma här, men SNES versionen får vänta till tider med bättre ekonomi. För min del iaf :P
 #342472  by chris_vain
 
sådär jag "råkade"slänga en order på en power pak till snes, men lär ju fastna i tullen som vanligt med min otur :P
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 23

Instagram #sndb.se